Utbygging av Stjørdal stasjon

Stjørdal stasjon står ovenfor en omfattende oppgradering i årene som kommer. Området får et reelt løft og utbyggingen bidrar både til bedre infrastruktur, og området blir et moderne knutepunkt i tråd med byutviklingen i Stjørdal.

  • Utbyggingsprosjekt
  • Nordlandsbanen
  • Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen
Illustrasjon av hvordan Stjørdal stasjon kan se ut etter ferdig utbygging.

Illuastrasjon av hvordan Stjørdal stasjon med nye spor og publikumsfasiliteter. 

COWI
Hopp til artikkel

På denne siden:

 Hva bygger vi og hvorfor?

På Stjørdal stasjon er det planlagt en rekke tiltak. Når utbyggingen står ferdig, vil ikke bare togtilbudet bli bedre, men stasjonsområdet vil også ha gjennomgått en forandring. Et løft som vil være til glede for både togpassasjerer og andre som benytter området ved Stjørdal stasjon.

For å legge til rette for kryssing av tog blir dagens spor forlenget i retning Værnes og det vil bli gjort tekniske endringer på jernbanesporene. Blant annet skal dagens spor 2 justeres, og det vil bli bygd et nytt spor 3. I denne forbindelse blir det bygd en ny mellomplattform, samtidig som den eksisterende sideplattformen blir oppgradert. Den nye mellomplattformen skal ha benker og leskur.

En områdeplan som er utarbeidet sammen med Stjørdal kommuneEkstern lenke, Ã…pnes i ny fane sikrer at utviklingen av hele området og publikumsfasilitetene er ivaretatt. En av de viktigste forandringene på stasjonen vil være etableringen av en ny bred undergang under jernbanesporene.

Undergangen blir en ny tverrforbindelse som knytter sammen Stjørdal sentrum i øst med Tangen i vest. Den blir utstyrt med heis til plattformene og legger til rette for at alle reisende kan ta seg trygt og effektivt mellom plattformene. Samtidig blir den romslig og oversiktlig slik at den også blir en sikker krysning for syklende og gående. 

Milepæler i prosjektet

Relaterte prosjekter

Oppgraderingen av Stjørdal stasjon er en del av en større satsing kalt Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen. Totalt skal vi gjennomføre 20 prosjekter som gir jernbanen et løft, og gjør at vi kan kjøre flere tog mellom Støren og Steinkjer. Ambisjonen er å øke frekvensen av og bedre punktligheten på regiontog i Trøndelag.

    Vi skal tilrettelegge for langt flere togavganger i Trøndelag. Dette vil styrke det regionale kollektivtilbudet og binde Trøndelag sammen til et felles bo- og arbeidsmarked.

Kart med alle prosjekter som skal gjennomføres i prosjektet KTT

Som en del av Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen, skal det utføres totalt 20 prosjekter på strekningen fra Støren til Steinkjer. 

Kontakt oss

Nabotelefon

Har du spørsmål om arbeidet kan du sende e-post eller kontakte oss på telefon.
Telefonen er vanligvis betjent mandag til fredag klokka mellon kl. 10.00  og 14.00.  

Bane NOR Kundeservice

(+47) 477 70 098 Starter oppringing

kundesenter@banenor.no (Åpner ditt e-postprogram)

Ã…pningstider
  • Mandag til fredag kl. 08:00 - 16:00
  • Jul- og nyttårsaften kl. 08:00 - 12:00

Kontakt oss i chatten, nederst til høyre på siden, eller på FacebookEkstern lenke.

Nyheter fra prosjektet