– I dag har vi signert kontrakten for Stjørdal stasjon, og vi er veldig godt fornøyde med å ha med Baneservice, som er en erfaren entreprenør på laget, sier prosjektdirektør i Bane NOR, Alexander Joachim Mosbakk.
Stort prosjekt
Interessen rundt konkurransen har vært stor, der åtte selskaper deltok.
I forbindelse med Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen, skal dagens spor forlenges i retning Værnes. Det blir samtidig gjort tekniske endringer på jernbanesporene, og det skal etableres et tredje spor.
Det skal bygges en ny mellomplattform, og dagens sideplattform oppgraderes til dagens krav.
Det etableres også undergang, og denne tverrforbindelsen skal knytte Stjørdal sentrum i øst, sammen med Tangen i vest.
Arbeidet på området er universelt utformet, og heis til plattformene legger til rette for at alle reisende trygt og effektivt kan ta seg mellom plattformene.
Dette skal gi en sikker kryssing for syklende og gående. Tverrforbindelsen er delfinansiert av Miljøpakken.

Prosjektdirektør i Bane NOR, Alexander Joachim Mosbakk, prosjektsjef i Bane NOR Ingunn Skaufel, prosjektleder i Bane NOR, Vegard Storvold, administrerende direktør i Baneservice, Kjersti Kanne, assisterende prosjektleder i Baneservice, Torkel Dalan og direktør utbygging i Baneservice, Terje Wilhelmsen.
Bane NORDet skal gjøres tilpasninger på eksisterende buss- og parkeringsareal på østsiden mot Innherredsvegen, og det etableres en ny pendlerparkering på vestsiden mot Gamle kongeveg.
Med dette moderniseres Stjørdal stasjon. Denne kontrakten omhandler ikke selve stasjonsbygget.
Utførelsesentreprisen har en totalverdi på 372 millioner kroner.
– Stjørdal stasjon er et spennende prosjekt som vi har planlagt i flere år, og som vi nå gleder oss veldig til å få realisert. Vi opplever prosjektet som svært ønsket fra alle berørte parter, sier prosjektleder i Bane NOR, Vegard Storvold.
Ved anskaffelser har Bane NOR stort fokus på klima og miljø, og er noe som vektlegges 30 prosent når tilbudene evalueres. Prosjektet skal BREEAM-sertifiseresEkstern lenke, og arbeidet skal gjennomføres med minimal påvirkning av omgivelsene.
Arbeidet i Stjørdal skal bidra til å gi en betydelig bedring i tilbudet til både reisende og gods på jernbanen i Trøndelag.

Prosjektdirektør i Bane NOR, Alexander Joachim Mosbakk, prosjektsjef i Bane NOR, og administrerende direktør i Baneservice, Kjersti Kanne.
Bane NOR
Arbeidet starter innen november 2025 og ferdigstilles høsten 2027.
Kunnskap og erfaring
Nå som Stjørdal stasjon oppgraderes, skal prosjektet leveres med sikkerhet, bærekraft, kvalitet i forsetet. Baneservice har lang fartstid som jernbaneentreprenør, og har solid fagkunnskap.
Selskapet har blant annet levert jernbaneteknisk arbeidet med dobbeltspor mellom Drammen – Kobbervikdalen, og fornyelse av Drammen stasjon. Med seg på laget som underentreprenører har de blant annet med seg Farbu & Gausen AS og MT Byggteknikk AS.
– Vi i Baneservice er svært stolte over å bli tildelt dette prosjektet, og takker Bane NOR for tilliten. Vi gleder oss til å ta fatt på arbeidet med å modernisere Stjørdal stasjon. Med vår erfarne prosjektledelse, dyktige fagarbeidere og lokale samarbeidspartnere, ser vi frem til gjennomføringen av dette viktige prosjektet sammen med Bane NOR, sier administrerende direktør i Baneservice, Kjersti Kanne.
En del av Kapasitetsøkende tiltak Trønderbanen
Bane NOR er i gang med kapasitetsøkende tiltak på TrønderbanenEkstern lenke. Når samtlige prosjekter er ferdigstilte skal det gå to tog i timen på strekningen Melhus - Stjørdal.
I tillegg skal det gå ett tog i timen mellom Støren - Melhus og Stjørdal - Steinkjer. Dette legger også til rette for to tog i timen til Steinkjer i utvidet rushtidsperiode.
Det er behov for å bygge ut arealeffektive og miljøvennlige transportløsninger, og jernbanen gjennomfører flere omfattende investeringer og oppgraderinger.
