Om prosjektet
Det skal planlegges en oppgradering av stasjonen som gir mulighet for å øke fra 15min til 10min frekvens på lokaltog Stavanger-Skeiane, økning i frekvens for fjerntog Stavanger-Oslo, og legger til rette for innføring av nye tog som er lengre enn dagens togsett.
Reguleringsplanen skal sette av nok areal for å kunne bygge ny sporplan som ivaretar fremtidige behov for økt kapasitet og nye togsett. Dette innebærer areal til det ferdige jernbanetiltaket, og midlertidig areal til bygging i anleggsperioden. Tiltaket er i hovedsak teknisk infrastruktur, men vil ta med nødvendig areal for publikumsadkomst, publikumsfunksjoner på stasjonen, og eventuelle tilpasninger til omkringliggende områder.
Prosjektet vil innebære at området for spor og plattformer forlenges mot nord til krysset Jernbaneveien/Olav Vs gate. Hensikten er å få plass til lengre tog. Eksisterende stasjonsbygg mellom sporområdet og Jernbaneveien forutsettes revet for å gi plass til spor og plattformer på grunn av flere og lengre tog. Riving av stasjonsbygg er i tråd med Stavanger kommunes kommunedelplan for Stavanger sentrum (Sentrumsplanen 2019). Det forutsettes at eksisterende lokk og brokonstruksjoner over sporområdet beholdes.
Bane NOR planlegger å varsle oppstart våren 2026. Informasjon knyttet til dette vil bli publisert fortløpende på denne nettsiden.
Plandokumenter
Her finner du dokumenter til nedlastning
Kontaktpersoner
Erik Pascal Johansen
Prosjektsjef
Rebekka Bredesen
Kommunikasjonsrådgiver
Tomas Nesset
Prosjektleder
Maren J. Kirkebøen
Delprosjektleder plan
Nyheter
Inviterer til åpne informasjonsdager om utviklingen av Stavanger stasjon
Bane NOR planlegger Stavanger stasjon for fremtidens togtrafikk. Målet er å legge til rette for lengre tog og flere avganger på Jærbanen, slik at jernbanetilbudet kan møte fremtidens behov.

Vi starter planarbeid for utvidelse av Stavanger stasjon
Stavanger stasjon skal rustes opp for fremtidens togtrafikk. Nå varsler vi oppstart av reguleringsarbeidet som skal legge til rette for lengre tog, flere avganger og økt kapasitet på Jærbanen.

Store planer for Stavanger stasjon
Vi har engasjert rådgiverfirmaet Rambøll til å lage detalj- og reguleringsplan for den planlagte ombyggingen av Stavanger stasjon.

