Fremtidens Hamar stasjon
Oppgraderingen av Hamar stasjon vil gi kortere reisetid, flere avganger til og fra Hamar og økt kapasitet for gods på bane.
- Dovrebanen
- Utbyggingsprosjekt

Illustrasjon av mulig ny løsning for Hamar stasjon. Foto: Bane NOR
På denne siden:
Om prosjektet
Nye Hamar stasjon skal tilrettelegge for at Oslo-Hamar går unna på under én time, tilføre økt konkurranseevne for næringslivet og gi en enklere reisehverdag. Stasjonen knyttes sammen med nytt dobbeltspor gjennom Stange.
Bane NOR har nå revet det meste av jernbaneteknisk materiell på det gamle sporområdet Skiftetomta ved Hamar stasjon. Området skal også utvikles med bolig- og næringsbebyggelse av Bane NOR Eiendom.
Dagens stasjon er gammel og trenger fornyelse for å møte fremtidige behov. Hamar stasjon skal bli et attraktivt knutepunkt der byutvikling og en enklere reisehverdag går hånd i hånd.
Blant annet betyr dette at deler av busstasjonen bygges om, og det vil bli etablert en ny undergang som gir adkomst til plattformene. Undergangen vil gå på tvers av sporområdet, helt fra stasjonen til den nye bydelen langs Mjøsa.
Hamar og Stange kommuner godkjente i desember 2022 Bane NORs forslag til reguleringsplan for prosjektet. Med forbehold om investeringsbeslutning kan en utbygging av stasjonsområdet starte fra 2026.
Ny Victoriaundergang
NCC er tildelt oppdraget med å etablere en ny og bredere Victoriaundergang som knytter Mjøsfronten og Hamar sentrum tettere sammen.
Entreprenøren startet opp med jobben våren 2025. Arbeidene skal etter planen være fullført ved slutten av året og skal gjøre hverdagen enklere for gående og syklende.
Utbygging Midtstranda
Berørte toglinjer
Arbeidet med Hamar stasjon skjer tett innpå ordinær togtrafikk. Vi vil gjøre vårt ytterste for at arbeidet skal få så få konsekvenser som mulig for de reisende. Dovrebanen og Rørosbanen skal i utgangspunktet holdes åpen, men noen av prosjektets oppgaver krever at togene erstattes med buss i perioder.
Plandokumenter
Kontaktpersoner

Magnus Line
Senior kommunikasjonsrådgiver og pressekontakt

Haider Ali Syed
Nabokontakt
Nyheter fra prosjektet
Ruller inn ny Victoriaundergang
Fra 13. til 27. september blir jernbanen gjennom Hamar stengt i forbindelse med Bane NORs bygging av en ny og bredere Victoriaundergang. Arbeidet pågår døgnet rundt.

Inviterer til markedsdialog
Bane NOR og utbyggingsprosjektene Kleverud-Sørli-Åkersvika (KSÅ) og nye Hamar Stasjon (HAST) inviterer til felles markedsdialog 10. september på Hamar. Tema er kommende entrepriser i JBT1 (KSÅ) og HS01 (HAST).

Inngår avtale med NCC for å oppgradere Victoriaundergangen
NCC er tildelt kontrakten med å erstatte dagens Victoriaundergang i sentrum av Hamar med en ny og bredere undergang. Arbeidet vil starte om kort tid og markerer full oppstart med etableringen av en fremtidsrettet Hamar stasjon og et løft for Hamar by.
