- Særlig har prosessene rundt Høienhaldgata 5, 7 og 9 vært krevende for prosjektet, og det har satt et stort preg på hele året. Jeg tenker likevel mest på beboerne i de tre blokkene, det er vanskelig å sette seg inn i den krevende situasjonen de har opplevd. Vi i Bane NOR har forsøkt å legge til rette på best mulig. Men tiden var svært knapp, og det har gjort det ekstra krevende for alle, sier prosjektsjef Per Olav Moslet i Bane NOR.
Grunnforsterkning og tunnelgjennomslag i 2026
Det nye året vil bli preget av at arbeidet med grunnforsterkning og sikringstiltak fortsetter i Moss sentrum. Mot sommeren vil det bli gjennomslag mellom Kleberget og Carlbergtunnelen, og tunnelen vil da være åpen i begge ender.

Larkollveien kulvert 5. desember, sett mot Dilling. Gang- og sykkelveien ses til høyre bildet, denne blir adskilt fra kjørebanen.
Foto: Øystein Stavdal Paulsen, Bane NOR.Larkollveien kulvert tas i bruk til skolestart i 2026
- Utenfor sentrum går arbeidene mot slutten. Entreprenør MossIA har lovet at Larkollveien veikulvert skal være klar og kunne tas i bruk til skolestart i august 2026. Det ser vi frem til, sier Moslet.
Status i prosjektet
Kommunestyret vedtok 16. desember å legge planendringen ut på høring. Bane NOR vil være til stede på Bylab i Dronningens gate torsdagene 8., 15 og 29. januar for å informere om planendringen. Sakens dokumenter vil bli tilgjengelig på Moss kommunes nettsider.
I slutten av september startet installeringen av pilarene som utgjør hoveddelen av den 190 meter lange og permanente støttemuren på oversiden av Fjordveien. Totalt antall pilarer er 116. Pilarene har en diameter på cirka 1,3 meter, og består av stålrør som bores ned i bakken, og fylles med betong. Støttemuren vil forbedre stabiliteten i denne delen av faresonen betydelig. Status pr. 18. desember er at 14 pilarer er ferdige, og 5 er under arbeid. Fremdriften er noe tregere enn forutsatt, men vi jobber for å ta inn etterslepet. Trykk her for å lese mer.
Statsforvalteren konkluderte 18. desember i sin lovlighetskontroll av Moss kommunestyres vedtak i saken om forankring den permanente støttemuren i Fjordveien. Statsforvalteren har ikke avdekket feil ved som gjør det ugyldig, og kommunens vedtak blir stående uendret. Bane NOR har dermed alle tillatelser til å fullføre muren.
Prosjektets utslippstillatelse for støy ble i begynnelsen av desember endret av statsforvalteren. Det åpnes ikke lenger for avvik fra støygrensen etter klokken 19 på hverdager, eller lørdager. Vi jobber kontinuerlig med å finne tiltak for å redusere støy fra anleggsområdene, men endringen får konsekvenser for både fremdrift og kostnad.
Flere entrepriser for arbeid i Moss sentrum er på vei ut i markedet.
Trykk her for å lese mer.
For å redusere lengden på kulverten i Kransen, forlenges Mossetunnelen med 110 meter. Forlengelsen gjøres ved å installere en «blokk» med jetpeler, som tunnelen drives gjennom. Første fase med 71 jetpeler var ferdigstilt i august, mens det er installert 364 av 447 jetpeler i fase 2. Fase 3 med cirka 1000 jetpeler starter i februar. Trykk her for å lese mer.
Byggene ble revet i august/september. 6000 tonn ble fjernet fra skråningen, og sikkerheten er nå vesentlig forbedret. Trykk her for å lese mer.
Bygget ble fraflyttet i slutten av november. Rivearbeider starter i begynnelsen av januar, og skal være ferdig i løpet av mars.
Det utføres nå jetpeling for å øke den geotekniske sikkerheten i skråningen der Høienhaldgata 5 og 7 sto. Pr. 18. desember er det installert 17 av 198 jetpeler. Arbeidet vil pågå frem mot våren.
Gjennom høsten har det vært arbeidet med å forberede driving av de sist 40 meterne av Carlbergtunnelen. Forberedelsene har i stort handlet om å renske og klargjøre fjellet, og etablere en såkalt «forskjæring» som er en flate der påhugget til tunnelen starter. Tunneldrivingen starter i januar, og gjennomslag er planlagt sommer 2026. Trykk her for å lese mer.
Strekningen ble overtatt av Bane NOR fra MossIA i november, og er klar for jernbanetekniske installasjoner. Jernbaneteknikken kommer inn i en senere entreprise, antatt i 2028.
Mossetunnelen
I midten av november overtok Bane NOR, fra MossIA, de 750 første meterne av Mossetunnelen – fra Sandbukta til Verket. Strekningen er nå klar for jernbanetekniske installasjoner. I resten av tunnelen pågår diverse etterarbeider. Totalt er 89 prosent av tunnel-løpet ferdig støpt.
Carlbergtunnelen
Hele 99 prosent av det endelige tunnelløpet er ferdig støpt, og det pågår etterarbeider som drenering, grøfting, med videre. Gjennomslag mot byggegropen/kulverten på Carlberg ble foretatt i 2024, og gjennomslag mot Kleberget er planlagt før sommeren.
Det pågår støpearbeider, og utgraving.
Fysiske arbeider er ferdige, og det gjenstår dokumentasjon, før Bane NOR kan overta strekningen.
Ved Dilling skal Larkollveien under det nye jernbanesporet. Betongarbeidene er kommet langt, og entreprenøren MossIA har lovet at veikulverten skal kunne tas i bruk før skolestart i august 2026.
