Riving av gamle Vestfoldbanen

Vi har nå startet arbeidene med riving av gamle Vestfoldbanen og reetablering langs traseen, og det pågår aktivitet flere steder. Her er oppdatert status januar 2026

  • Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen

Publisert: 6. november 2025 klokken 08:58

Oppdatert: 9. januar 2026 klokken 08:53

En gravemaskin står på en fylling som går gjennom et boligområde.

6. januar 2026

Foto: Lars Petter Rypdal, Bane NOR

Framdrift

Ved Danvik skole har vi fjernet fyllmasser, revet gjerder mot vei og ferdigstilt øvrige arbeider i området. Til våren legger vi ut vekstjord og sår gress.

På Marienlyst har vi startet utgraving av fyllmasser og legging av nye rør i området Bikkjestykket. Vi planlegger å ferdigstille rørarbeidene i starten av neste uke (uke 3). Deretter kjører vi masser opp til området. Fram mot påske vil det være aktivitet knyttet til utlasting, riving av konstruksjoner og reetablering av vei under underganger.

I Colletts gate har entreprenør startet betongarbeider for ny overbygning. Det blir også aktivitet her lørdag 10. januar og lørdag 17. januar. Vi har foreløpig ikke fastsatt tidspunkt for når eksisterende overbygning tas ned og ny bru løftes på plass.

Videre nordover langs traseen starter vi opp arbeider når frosten begynner å slippe taket.

Dette skal vi gjøre

Rivingsarbeidet omfatter blant annet:

  • Fjerning av fylling og tilbakeføring av området fra Danvik skole mot Sundhaugen
  • Riving av underganger ved Marienlyst og fjerning av fyllingen mellom disse
  • Transport av masser til Bikkjestykket. Der skal vi rive bru og etablere ny gang- og sykkelvei på ny fylling.
  • Skifte av bruoverdekning i Colletts gate.
  • Fjerning av kabelkanaler og gjerder, samt opprydding og grøntarbeider starter etter påske 2026

Transport av masser

Vi har i hovedsak transportert massene som er fjernet mellom Sundhaugen og Danvik skole ut via det gamle sporet og ved området der det tidligere har vært midlertidig togparkering ved Godsen og Kreftings gate.

De øvrige massene kjører vi  etter planen til Bikkjestykket eller ut på disse strekningene:

  1. Ordfører Ingebrigtsens gate > Schreiners gate > Danvikgata > Konnerudgata > Bjørnstjerne Bjørnsons gate.
  2. Collets gate > Bjørnstjerne Bjørnsons gate

Hva betyr dette for naboer

Det vil tidvis være anleggstrafikk, støy og aktivitet nær eksisterende boligområder. Entreprenør planlegger arbeidet for å redusere ulempene mest mulig, og Bane NOR følger gjeldende retningslinjer for støy, støv og sikkerhet.

Kontakt oss

91326266 Starter oppringing

udk@banenor.no (Åpner ditt e-postprogram)

Mer informasjon

Har du spørsmål om arbeidet kan du sende e-post eller kontakte oss på telefon. Telefonen er betjent mandag til fredag klokka 9-15.

Bane NORs kundesenter har åpent utover dette og kan kontaktes på e-post kundesenter@banenor.no eller telefon 477 70 098.

Kundesenterets åpningstider er:
08:00-19:00 (mandag-fredag)
09.00-15.00 (lørdag/søndag/helligdager kun for bestilling av assistansetjeneste på stasjonen)

NB! Nabokontakttelefon svarer normalt ikke på SMS. 

 

Hold deg oppdatert!

Få SMS med informasjon om arbeidet som pågår ved større endringer eller hendelser. Merk: Meldingene kommer ikke regelmessig nå som de fleste arbeidene er fullført. 

Du kan melde deg på ved å sende UDK Info til 26112.

Avmelding: UDK Slutt til 26112

Her jobber vi i Drammen nå

Her kan du lese om noe av det som er planlagt i nærmeste fremtid. Det kan bli endringer i planene på kort varsel.


Publisert: 6. november 2025 klokken 08:58

Oppdatert: 9. januar 2026 klokken 08:53