Nattarbeid mellom Vakås og Asker og på Sandvika stasjon i april

Vi skal gjennomføre nødvendig sporvedlikehold mellom Vakås og Asker samt på Sandvika stasjon i slutten av april. Arbeidet foregår på natt for å ta hensyn til togtrafikken.

  • Naboinformasjon
  • Akershus
  • Drammenbanen og Askerbanen

Publisert: 12. mars 2026 klokken 16:27

Oppdatert: 13. april 2026 klokken 08:01

 

Slik skal vi jobbe   

Tid og sted

Vakås – Asker

  • Natt til onsdag 22. april kl. 01.15 til 05.00
  • Arbeidet foregår langs sporet mellom Vakås og Asker stasjon

 

 

Sandvika stasjon

  • Nattt til torsdag 23., fredag 24. og lørdag 25. april kl. 01.00 til 05.00
  • Arbeidet foregår på og ved spor 1, 2, 3 og 4 på Sandvika stasjon.

Dette skal vi gjøre

Vi skal utføre sporvedlikehold ved bruk av ballastfordeler. Ballastfordeleren flytter ballastpukk fra områder med overskudd til steder der det er behov for mer pukk. Dette forbedrer kvaliteten på sporet og bidrar til økt levetid på skinner og spor. Maskinen jobber fortløpende langs sporet. Noen perioder kan oppleves som mer støyende enn andre, avhengig av hvor arbeidet pågår til enhver tid.

NB!

Vi tar forbehold om at framdriften på arbeidene kan bli endret på kort varsel dersom det oppstår uforutsette hendelser.

Ulemper fra arbeidet

Vi forventer ikke at arbeidene gir støyulemper som overstiger gjeldende grenseverdier.

Bane NOR forholder seg til retningslinjer for begrensning av støy fra bygg- og anleggsvirksomhet (T-1442), og kommunale helsemyndigheter er orientert om arbeidet.  

Hvorfor natt- og helgearbeid? 

Ved anleggsarbeid i og ved trafikkert spor er det av sikkerhetsgrunner nødvendig med full stans i togtrafikken og utkobling av kjørestrømmen.

Av hensyn til togtrafikken kan periodene med togstans ikke være lengre enn høyst nødvendig. Derfor jobber vi om natten.

Hvorfor jobber vi? 

Løpende fornyelse og vedlikehold er en forutsetning for å opprettholde punktlighet, sikkerhet og komfort på jernbanen.   

Mer informasjon?

Bruk referansen DRM-BAL22 ved henvendelse.

Bane NOR Kundeservice

(+47) 477 70 098 Starter oppringing

Mer informasjon

Kontakt oss

Bruk kontaktskjema og oppgi referansekode

  • Mandag til fredag kl. 08:00 - 16:00
  • Jul- og nyttårsaften kl. 08:00 - 12:00

Kontakt oss på Facebook

Gå til Facebook(åpnes i ny fane) eller bruk chatten vår, nederst til høyre på denne siden.


Publisert: 12. mars 2026 klokken 16:27

Oppdatert: 13. april 2026 klokken 08:01