Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen
Bane NOR skal tilrettelegge for langt flere togavganger i Trøndelag. Dette vil styrke det regionale kollektivtilbudet og binde Trøndelag sammen til et felles bo- og arbeidsmarked.

Kart som viser kapasitetsøkende tiltak på jernbanen i Trøndelag. Foto: Bane NOR
På denne siden:
Om prosjektet
Transportbehovet i Trøndelag vokser, og det er behov for både å bygge ut arealeffektive og miljøvennlige transportløsninger. Som en sentral aktør for å nå målene om reduksjon i klimagassutslippene, skal jernbanen gjennom omfattende investeringer og oppgraderinger.
I dag er det ikke kapasitet til flere avganger på jernbanen i Trøndelag. Derfor skal Bane NOR gjennomføre 20 prosjekter som gir jernbanen et løft, og gjør at vi kan kjøre flere tog mellom Støren og Steinkjer. Ambisjonen er å øke frekvensen av og bedre punktligheten på regiontog i Trøndelag.
Dette betyr to tog i timen på strekningen Melhus – Stjørdal, og ett tog i timen mellom Støren - Melhus og Stjørdal - Steinkjer. I tillegg blir det to tog i timen til Steinkjer i utvidet rushtidsperiode.
Ved å gjøre tiltak kun der det er behov blir det mindre ulemper for naboer og reisende. Samtidig unngår vi både store omfattende naturinngrep og beslag av verdifull dyrket mark.
Prosjektet Økt kapasitet på Trønderbanen skal gi et bedre tilbud på jernbanen i Trøndelag fra desember 2029.
Prosjekter (fra sør mot nord)
Tiltak: Ny mellomplattform, ny sideplattform, bygging av overgangsbru og endring i sporarrangement
Status: Godkjent reguleringsplan
Beliggenhet: Midtre Gauldal kommune
Det er planlagt flere tiltak som forsterker Støren stasjon som et funksjonelt knutepunkt for reisende i regionen.
Mellomplattformene skal rives da de ikke tilfredsstiller dagens krav til sikkerhet og funksjonalitet. Det blir etablert ny og tryggere mellomplattform og sideplattform, og for å for å forbedre sikkerheten ytterligere skal det bygges en bro over sporene. Broen vil sørge for at passasjerene kommer seg til og fra mellomplattformen uten å måtte gå over selve jernbanesporene, noe som reduserer risikoen for ulykker. Endringer på plattformer vil også medføre tekniske endringer på sporene på stasjonen.
Det skal også anlegges en ny parkeringsplass og ny oppstilling for busser ved stasjonen. Dette tiltaket er viktig for å få et mer funksjonelt stasjonsområde og kollektivknutepunkt. Området vil ha færre og dedikerte inn- og utkjørsler til fylkesveien, dedikert område for busser i direkte tilknytning til togplattformene, egen levering- og hentesone og sykkelparkering.
Disse tiltakene er en del av en større plan for å forbedre jernbanen i Trøndelag, og de vil bidra til å gjøre togtransporten mer effektiv og attraktiv for både pendlere og andre reisende. Tiltakene skal øke kapasiteten for både gods og reisende, og er nødvendige for å kunne tilby en dobling av regiontogfrekvensen på strekningen Støren – Trondheim – Steinkjer innen 2029.
Tiltak: Ny sideplattform og bygging av overgangsbru
Status: Kontraktsfase. Klart for bygging
Beliggenhet: Melhus kommune
På Ler ble et nytt kryssingsspor etablert i 2020, men for å forbedre infrastrukturen og øke kapasiteten på jernbanen er det nødvendig med flere tiltak på stasjonen.
Det største tiltaket er byggingen av en ny sideplattform. Denne plattformen vil gjøre det mulig for passasjerer å gå av og på togene på en trygg og effektiv måte også i spor 2. I tillegg vil det bli etablert en overgangsbru mellom plattformene, som vil gjøre det enklere og sikrere for passasjerene å krysse sporene.
Ved å ha muligheten for av og påstigning på begge spor, øker fleksibiliteten på banestrekningen. Dette gjør det mulig å håndtere et økt antall togavganger, potensielle avvikssituasjoner og hente igjen forsinkelser.
Tiltak: Ny sideplattform og forlenging av kryssingsspor
Status: Kontraktsfase. Klart for bygging
Beliggenhet: Melhus kommune
I og ved Melhus sentrum skal prosjektet Kapasitetsøkende tiltak på Trønderbanen gjennomføre oppgraderinger ved Melhus stasjon og flere steder både nord og sør for stasjonen.
Hovedarbeidet er bygging av et nytt spor på ca. 1000 meter sørvest for eksisterende spor, fra Felleskjøpet i nord til Loddbekken i sør. Det nye sporet skal tilrettelegges for samtidig innkjøring av to tog, noe som betyr at to tog kan kjøre inn på stasjonen samtidig, i forskjellige spor fra hver sin retning. Dette gjøres for å kunne håndtere det økte antallet togavganger og vil spare togene for mye venting og gi en stor gevinst for togtrafikken i Trøndelag.
I sammenheng med byggingen av kryssingsspor skal den eksisterende plattformen på stasjonen oppgraderes og det bygges en ny plattform for nytt spor 2. Publikum får en bedret opplevelse når den nye stasjonen står klar, og spesielt det nye venterommet vil være en stor forbedring fra dagens standard. Samtidig vil adkomsten til den nye plattformen, via den eksisterende kulverten under sporene, bli universell utformet. Kulverten for gang- og sykkel vil også bli forlenget for å få plass til nytt spor.
Sør for Mehus stasjon skal en ny jernbanebru over Hølondvegen bygges og området ved Loddbekken- oppgraderes. Dette sikrer både jernbanens infrastruktur, i tillegg til det omliggende området mot flom og bedrer forholdene for fiskevandring.
Nord for Melhus stasjon skal det gjøres utbedringer på jernbanens eksiterende infrastruktur og for å bedre trafikksikkerheten i området vil planovergangen ved Lamoen bli lagt ned. Som følge av dette vil området på Lamoen tilbakeføres.
Tiltak: Ombygging av signalanlegg
Beliggenhet: Trondheim kommune
Når vi øker frekvensen på togavganger i Trøndelag er det nødvendig å gjøre tiltak på Heimdal, Selsbakk og Leangen stasjoner for å ivareta punktligheten på strekningen.
På disse tre stasjonene skal dagens signalanlegg bygges om for å etablere mulighet for at tog fra forskjellige retninger kan kjøre inn på stasjonen samtidig (retningsbestemt samtidig innkjør). Dette betyr at flere tog kan ankomme stasjonen samtidig uten å vente på hverandre.
Disse tiltakene er en del av en større plan for å kunne kjøre to tog i timen på strekningen Melhus – Stjørdal og ett tog i timen mellom Støren – Melhus og Stjørdal – Steinkjer. Prosjektet skal bidra til et bedre kollektivtilbud og redusere klimagassutslippene.
Stasjonene på Heimdal og Leangen skal opprettholdes som i dag, men Selsbakk stasjon skal legges ned for persontrafikk.
Tiltak: Ombygging av signalsystem
Beliggenhet: Trondheim kommune
Når vi øker frekvensen på togavganger i Trøndelag er det nødvendig å gjøre tiltak på Heimdal, Selsbakk og Leangen stasjoner for å ivareta punktligheten på strekningen.
På disse tre stasjonene skal dagens signalanlegg bygges om for å etablere mulighet for at tog fra forskjellige retninger kan kjøre inn på stasjonen samtidig (retningsbestemt samtidig innkjør). Dette betyr at flere tog kan ankomme stasjonen samtidig uten å vente på hverandre.
Disse tiltakene er en del av en større plan for å kunne kjøre to tog i timen på strekningen Melhus – Stjørdal og ett tog i timen mellom Støren – Melhus og Stjørdal – Steinkjer. Prosjektet skal bidra til et bedre kollektivtilbud og redusere klimagassutslippene.
Stasjonene på Heimdal og Leangen skal opprettholdes som i dag, men Selsbakk stasjon skal legges ned for persontrafikk.
Tiltak: Ny sideplattform på Skansen og Lademoen. Ombygging av sporarrangement på strekningen.
Status: Lademoen - Avventer godkjenning av reguleringsplan
Skansen - Godkjent reguleringsplan.
Beliggenhet: Trondheim kommune
På strekningen mellom Marienborg Lademoen i Trondheim skal dagens jernbanespor oppgraderes og videreutvikles slik at vi får dobbeltspor. Det skal gjøres tiltak på Marienborg, Skansen, Trondheim S og Lademoen for å øke antall tog som kan kjøre til Trondheim S og videre i både nord- og sørgående retning.
Marienborg:
På Marienborg skal det gjøres endringer både på plattform og teknisk infrastruktur. Plattformen forlenges fra 110 m til 125 m for å legge til rette for nye persontog. Spor, signalanlegg og annen teknisk infrastruktur skal oppgraderes for å tilpasses lengre plattform og flere tog.
For å gi større fleksibilitet i togfremføringen i Trondheimsområdet skal Stavne-Leangbanen kobles på Dovrebanen ved Marienborg. Dette vil gjøre at tog kan kjøre via Stavne-Leangbanen mellom Dovrebanen og Nordlandsbanen uten å kjøre via Trondheim S.
Skansen:
Skansen stasjon skal utvides med en ny plattform til spor 2 og det skal etableres en ny universelt utformet adkomst til den nye plattformen og mellom plattform 1 og 2. Det blir gjort oppgraderinger på spor annen teknisk infrastruktur, og for å bedre sikkerheten på stasjonen blir det satt opp et gjerde mellom plattformene.
Trondheim S:
Det skal ikke gjøres store grep på Trondheim S i denne sammenheng, men det vil bli gjort oppgraderinger på spor og sporveksler og annen teknisk infrastruktur. Dette gjøres for at trafikken skal flyte bedre når det gjøres endringer på sporene på begge sider av stasjonen.
Lademoen:
For å sikre at togene kan møtes på Lademoen stasjon skal dagens dobbeltspor forlenges over Strandveien. På stasjonen skal det etableres en ny sideplattform og det skal lages universelt utformet tilkomst til denne.
Forlengelsen av dobbeltsporet gjør at jernbanetraseen blir bredere over Strandveien, og et lite stykke østover. Dette fører til at et av husene i Strandveien, og den gamle jernbanebrua i Strandveien må rives. Når disse grepene gjøres, vil vi sørge for en oppgradering av hele området rundt Lademoen stasjon. Jernbanebrua vil bli erstattet av en ny bredere undergang, og Strandveien blir miljøgate som tilrettelegges for gående og syklende.
Tiltak: Ombygging av signalsystem
Beliggenhet: Trondheim kommune
Når vi øker frekvensen på togavganger i Trøndelag er det nødvendig å gjøre tiltak på Heimdal, Selsbakk og Leangen stasjoner for å ivareta punktligheten på strekningen.
På disse tre stasjonene skal dagens signalanlegg bygges om for å etablere mulighet for at tog fra forskjellige retninger kan kjøre inn på stasjonen samtidig (retningsbestemt samtidig innkjør). Dette betyr at flere tog kan ankomme stasjonen samtidig uten å vente på hverandre.
Disse tiltakene er en del av en større plan for å kunne kjøre to tog i timen på strekningen Melhus – Stjørdal og ett tog i timen mellom Støren – Melhus og Stjørdal – Steinkjer. Prosjektet skal bidra til et bedre kollektivtilbud og redusere klimagassutslippene.
Stasjonene på Heimdal og Leangen skal opprettholdes som i dag, men Selsbakk stasjon skal legges ned for persontrafikk.
Tiltak: Fullføre dobbeltspor
Beliggenhet: Stjørdal kommune
Mellom Hell og Værnes planlegger vi et dobbeltspor. Dette gjør at plattform 2 og tunnel under flystripen ved Værnes stasjon som allerede er etablert kan tas i bruk.
Når prosjektet er ferdig, vil dobbeltsporet bidra til at togene kan kjøre inn mot Hell med en mye større hastighet enn i dag. Dette vil gi kortere kjøretid på strekningen Støren – Steinkjer i sin helhet.
Dobbeltsporet åpner også opp for flere skiftnings- og krysningsmuligheter, som er en avgjørende brikke for å forebygge og forhindre at forsinkelser forplanter seg på strekningen. Et langt dobbeltspor hele veien mellom Værnes og Hell gir derfor stor fleksibilitet for togtrafikken i hele Trøndelag.
Tiltak: Ny mellomplattform og planfri kryssing/kulvert
Status: Godkjent reguleringsplan
Beliggenhet: Stjørdal kommune, stasjonsområdet
På Stjørdal stasjon er det planlagt en rekke tiltak. Når utbyggingen står ferdig, vil ikke bare togtilbudet bli bedre, men stasjonsområdet vil også ha gjennomgått en forandring. Et løft som vil være til glede for både togpassasjerer og andre som benytter området ved Stjørdal stasjon.
For å legge til rette for kryssing av tog blir dagens spor forlenget i retning Værnes og det vil bli gjort tekniske endringer på jernbanesporene. Blant annet skal dagens spor 2 justeres, og det vil bli bygd et nytt spor tre. I denne forbindelse blir det bygd en ny mellomplattform, samtidig som den eksisterende sideplattformen blir oppgradert. Den nye mellomplattformen skal ha benker og leskur.
En områdeplan som er utarbeidet sammen med Stjørdal kommune sikrer at utviklingen av hele området og publikumsfasilitetene er ivaretatt. En av de viktigste forandringene på stasjonen vil være etableringen av en ny bred undergang under jernbanesporene.
Undergangen blir en ny tverrforbindelse som knytter sammen Stjørdal sentrum i øst med Tangen i vest. Den blir utstyrt med heis til plattformene og legger til rette for at alle reisende kan ta seg trygt og effektivt mellom plattformene. Samtidig blir den romslig og oversiktlig slik at den også blir en sikker krysning for syklende og gående.
Tiltak: Nytt kryssingsspor på alle lokasjoner
Beliggenhet: Stjørdal, Levanger og Verdal kommune
Ved Alstad i Stjørdal kommune og Nesvatnet og Østborg i Levanger kommune skal det bygges nye krysningsspor. Disse gjør det mulig at tog opp til 600 meter kan passere hverandre, og bidrar til å øke kapasiteten på Nordlandsbanen.
I sammenheng med byggingen av kryssingssporene vil det bygges nytt signalanlegg og det vil tilrettelegges for det nye nasjonale signalanlegget ERTMS. Samtidig skal jernbaneteknisk infrastruktur oppgraderes, og det skal skiftes ut flere stikkrenner.
Ved alle de tre kryssingssporene er det dårlige grunnforhold, så det skal gjøres en stor jobb med grunnstabilisering med bruk av kalksementpeler før de nye jernbanesporene bygges.
På Nesvatnet skal vi også sikre to planoverganger og legge ned en usikret planovergang. På Østborg skal vi rive Sæter bru og erstatte den med en ny og lengre bru.
Tiltak: Ny sideplattform
Beliggenhet: Levanger kommune
På stasjonene Åsen, Bergsgrav og Røra gjennomføres flere tiltak for å forbedre infrastrukturen og øke antall togavganger per time på strekningen mellom Støren og Steinkjer.
Det skal bygges nye plattformer som blir 125 meter lange og fire meter brede. På Åsen og Røra bygges de nye plattformene på østsiden av eksisterende jernbanespor, mens på Bergsgrav bygges den nye plattformen på vestsiden av eksisterende spor.
Utvidelsen med nye plattformer gjør det mulig for tog fra forskjellige retninger å ankomme stasjonen samtidig. Alle stasjonene vil derfor fungere som møte- og kryssingspunkter for tog i avvikssituasjoner, noe som gir større fleksibilitet og punktlighet på Nordlandsbanen. Det vil også bli gjort tekniske endringer på sporene, og det vil bli anlagt en sikker kryssing av jernbanesporet, slik at togreisende kan ta seg trygt og effektivt mellom sporene.
Prosjektene er en del av totalt 20 prosjekter som skal realiseres på Trønderbanen i løpet av de neste årene. Når alle tiltakene er ferdige, vil vi ha en mer robust jernbane og en bedre togopplevelse for både reisende og godstrafikken.
Tiltak: Ny sideplattform
Beliggenhet: Verdal kommune
På stasjonene Åsen, Bergsgrav og Røra gjennomføres flere tiltak for å forbedre infrastrukturen og øke antall togavganger per time på strekningen mellom Støren og Steinkjer.
Det skal bygges nye plattformer som blir 125 meter lange og fire meter brede. På Åsen og Røra bygges de nye plattformene på østsiden av eksisterende jernbanespor, mens på Bergsgrav bygges den nye plattformen på vestsiden av eksisterende spor.
Utvidelsen med nye plattformer gjør det mulig for tog fra forskjellige retninger å ankomme stasjonen samtidig. Alle stasjonene vil derfor fungere som møte- og kryssingspunkter for tog i avvikssituasjoner, noe som gir større fleksibilitet og punktlighet på Nordlandsbanen. Det vil også bli gjort tekniske endringer på sporene, og det vil bli anlagt en sikker kryssing av jernbanesporet, slik at togreisende kan ta seg trygt og effektivt mellom sporene.
Prosjektene er en del av totalt 20 prosjekter som skal realiseres på Trønderbanen i løpet av de neste årene. Når alle tiltakene er ferdige, vil vi ha en mer robust jernbane og en bedre togopplevelse for både reisende og godstrafikken.
Tiltak: Ny sideplattform
Status: Byggesak sendes til Verdal kommune
Beliggenhet: Verdal kommune, stasjonsområdet
På Verdal stasjon starter arbeidet med å utbedre stasjonsområdet våren 2025. Det skal gjennomføres flere tiltak som skal bidra til økt kapasitet på Trønderbanen og gi betydelige forbedringer for togreisende i regionen.
De største endringene på Verdal er knyttet til forandringer på plattform. Dagens mellomplattform blir fjernet, og en ny sideplattform med adkomst vil bli etablert på vestsiden av stasjonsområdet. Reisende kan enkelt og trygt ta seg til vestsiden via eksisterende undergang ved stasjonen.
For å optimalisere sporbruken og legge til rette for økningen av togavganger, vil det bli gjort nødvendige tekniske endringer på stasjonen. Det innebærer blant annet at spor to blir justert, mens spor tre vil bli revet og bygget ut.
Med økt antall togavganger, øker også antallet passasjerer. For å tilrettelegge for flere pendlere og andre reisende, skal det også anlegges en ny parkeringsplass på vestsiden av stasjonsområdet. Dette vil gjennomføres av Bane NOR Eiendom etter at arbeidet på Verdal stasjon er ferdig.
Samtidig med arbeidet ved Verdal stasjon skal prosjektet gjøre tiltak for å øke sikkerheten på planovergangen i Nordgata. Når dette arbeidet er ferdig vil bommene ved planovergangen senkes og stå lukket inntil et tog har forlatt, og er helt ute av stasjonsområdet.
Tiltakene på Verdal stasjon er en del av en større plan for å forbedre jernbanen, og legge til rette for en økning av regiontog i Trøndelag. Målet er å kunne tilby et mer effektivt og pålitelig togtilbud, som vil gagne reisende og knytte Trøndelag sammen som region.
Tiltak: Ny sideplattform
Beliggenhet: Inderøy kommune
På stasjonene Åsen, Bergsgrav og Røra gjennomføres flere tiltak for å forbedre infrastrukturen og øke antall togavganger per time på strekningen mellom Støren og Steinkjer.
Det skal bygges nye plattformer som blir 125 meter lange og fire meter brede. På Åsen og Røra bygges de nye plattformene på østsiden av eksisterende jernbanespor, mens på Bergsgrav bygges den nye plattformen på vestsiden av eksisterende spor.
Utvidelsen med nye plattformer gjør det mulig for tog fra forskjellige retninger å ankomme stasjonen samtidig. Alle stasjonene vil derfor fungere som møte- og kryssingspunkter for tog i avvikssituasjoner, noe som gir større fleksibilitet og punktlighet på Nordlandsbanen. Det vil også bli gjort tekniske endringer på sporene, og det vil bli anlagt en sikker kryssing av jernbanesporet, slik at togreisende kan ta seg trygt og effektivt mellom sporene.
Prosjektene er en del av totalt 20 prosjekter som skal realiseres på Trønderbanen i løpet av de neste årene. Når alle tiltakene er ferdige, vil vi ha en mer robust jernbane og en bedre togopplevelse for både reisende og godstrafikken.
Tiltak: Nytt kryssingsspor, ny sideplattform til spor to og planfri adkomst
Status: Godkjent reguleringsplan
Beliggenhet: Steinkjer kommune
På Sparbu stasjon skal det gjennomføres flere tiltak som skal bidra til økt kapasitet og bedre infrastruktur på Trønderbanen. Utbyggingen vil også gi stasjonsområdet i Sparbu et løft, og gi en bedre opplevelse for reisende.
Den største på Sparbu forandringen vil være etableringen av et nytt, ca. 136 meter langt, krysningsspor. Dette gjør det mulig at lange tog kan passere hverandre og bidrar til å øke kapasiteten på strekningen.
På stasjonsområdet skal det etableres et nytt spor to og det blir bygd en 125 meter lang ny plattform på vestsiden av jernbanesporene. For at alle reisende skal kunne ta seg både trygt og effektivt mellom sporene vil det bli etablert en ny overgangsbru utstyrt med heis.
Tiltak: Riving av spor 3 og etablering av ny plattform mellom spor. Bygging av overgangsbru
Beliggenhet: Steinkjer kommune
På Steinkjer stasjon skal det gjennomføres utbedringer inne på stasjonsområdet. Spor 3 rives, og det etableres ny plattform mellom spor 2 og spor 4. Plattformen blir 250 meter lang og 5,6 meter bred. Det bygges overgangsbru med trapp og heis. Dette gir en trygg og enkel adkomst mellom plattformene.
Tiltakene ved Steinkjer stasjon vil gi større kapasitet på stasjonen og det vil gi betydelige forbedringer for togreisende i regionen.
Kontaktpersoner

Ingunn Skaufel
Prosjektsjef planfase

Stine Wist
Prosjektsjef byggefase

Gunnar Børseth
Kommunikasjonsrådgiver

Siri Hollup Broholm
Arealplanlegger
Nyheter fra prosjektet
Høring for detaljregulering av Bergsgrav stasjon
Forslag til reguleringsplaner for Bergsgrav stasjon er lagt ut på høring og offentlig ettersyn. Vi oppfordrer alle til å sende inn kommentarer og merknader.

Signerte kontrakt for nye kryssingsspor
Flere dyktige kandidater knivet om kontrakten for Alstad, Nesvatnet og Østborg. Nå er det klart at det er Infrakraft som får oppdraget.

Første arbeidshelg i Melhus
I perioden 24. til 26. mai utfører Bane NOR nødvendig vedlikehold og oppgraderinger på Dovrebanen mellom Eidsvoll og Trondheim. Som en del av dette vil prosjektet starte opp med arbeid i Melhus.
