Etter Plan- og bygningsloven § 12-8 varsles det om oppstart av arbeid med detaljreguleringsplan for Sørli flerbruksterminal i Stange kommune i Innlandet.
Planområdet ligger på Sørli, ca. 4 km sør for Stange sentrum, og er ca. 488,5 daa. Planavgrensningen vil kunne bli justert i løpet av planprosessen.
Formål
Formålet med planarbeidet er å videreutvikle Sørli tømmerterminal til en flerbruksterminal med økt kapasitet for håndtering av tømmer, flis og pukk, samt tilrettelegging for håndtering av kombigods (containere). Terminalen planlegges dimensjonert for tog med lengde opptil 650 meter, med tilhørende tekniske og logistiske anlegg. Utvidelsen innebærer at terminalen vil bli både lengre og bredere enn i dag.
Prosjektet Sørli flerbruksterminal tar utgangspunkt i en mulighetsstudie utført på oppdrag for Stange kommune, Stange Almenning og Sørliterminalen Stange AS.
Planinitiativet og referat fra oppstartsmøte med kommunen er tilgjengelig på Stange kommunes hjemmeside. Ekstern lenke, Ã…pnes i ny fane
Hvem blir varslet
Brev med informasjon om planarbeidet sendes naboer og andre interessenter. I tillegg annonseres varslingen i Stangeavisa og på våre egne og kommunens hjemmesider.
Eventuelle spørsmål om planarbeidet kan rettes til Bane NOR, Thomas Johansen, Utbyggingsdivisjonen, thomas.johansen@banenor.no, mobil 977 50 855.
Innspill til planarbeidet
Alle som har innspill til planarbeidet kan sende dem til Bane NOR, innen 13.08.2026.
Innspillet kan sendes til postmottak@banenor.no eller i brevformat til Bane NOR, Postboks 4350, 2308 Hamar.
Vennligst merk innspillet «Sak 202608768 - Sørli flerbruksterminal – innspill til varsel om oppstart av reguleringsplan».
Innspill til varsel om oppstart vil bli oppsummert og svart ut i reguleringsplanforslaget. Det vil også bli anledning til å komme med innspill når reguleringsplanforslaget etter planen sendes på høring i løpet av høsten 2027.
