Starter rydding i rasgropa ved Nesvatnet

Denne uka starter Bane NOR anleggsarbeidet med å slake ut rasgropa ved Nesvatnet - et viktig første steg mot å gjenopprette togtrafikken på strekningen.

  • Nyheter og aktuelt
  • Nordlandsbanen
  • Trøndelag

Publisert: 13. november 2025 klokken 11:59

Dronefoto fra rasstedet, tatt i september.

Bjørn Modell, Bane NOR

Bane NOR har ferdigstilt grunnundersøkelsene, i tett samarbeid med Statens vegvesen. Resultatene viser varierende forhold, særlig med tanke på avstand til fjell.

– Sikkerheten går foran alt. Derfor har det vært nødvendig å gjøre grundige undersøkelser av et større område før vi starter det fysiske arbeidet. Det skal være trygt både for de som jobber på stedet, naboene og på sikt de reisende, sier konsernsjef for Drift og vedlikehold i Bane NOR, Henning Bråtebæk. 

Det omfattende arbeidet med å kartlegge området rundt rasgropa startet opp i midten av september etter at området ble frigitt av politiet.  (åpnes i ny fane)

 Ti meter høye skredkanter

Denne uka starter anleggsarbeidet med å slake ut rasgropa. Dette gjøres for å gi mer stabilitet til grunnen og dermed hindre at flere ras kan gå i samme område.

Skredkantene i området er opptil ti meter høye. For å stabilisere grunnen og hindre nye ras, skal gropa jevnes ut gradvis i et større område.

– Dette er det første store steget mot å gjenopprette togtrafikken forbi stedet. Vi prioriterer dette arbeidet høyt og setter av alle nødvendige ressurser, sier Henning Bråtebæk.

Slik det ser ut nå vil vi være i mål innen sommeren 2026.

Midlertidige løsninger for trafikken

Etter at det ble vedtatt å etablere verkstedkapasitet i Bodø, har SJ Norge gjenopptatt trafikken på Nordlandsbanen og Trønderbanen fra 3. november.

Bane NOR har også tatt i bruk en midlertidig godsterminal på Steinkjer for å legge til rette for godstrafikk nord for rasstedet.

Alle reisende anbefales å sjekke sin avgang hos SJ Nord(åpnes i ny fane) eller Entur(åpnes i ny fane) for planlegging av reisen. 


Publisert: 13. november 2025 klokken 11:59