Holm - Nykirke: byggestart på Sjøskogen
Mandag 23. august ruller de første anleggsbilene inn på Sjøskogen nord for Holmestrand. Dermed er to av i alt fem tunnelentrepriser på Holm – Nykirke i gang. Entreprenør er Leonhard Nilsen & Sønner AS, som i løpet av kort tid er ferdige med å sprenge ut Jarlsbergtunnelen i Tønsberg.
Denne artikkelen er eldre enn ett år.
Mandag 16. august fyrte samferdselsministeren av den første salven på Holmentreprisen, og nå er det altså klart for byggestart for Sjøskogenentreprisen.
Denne entreprisen består av
Den første tiden går med til å etablere ett riggområde for entreprenøren på Sjøskogen. Det skal blant annet anlegges anleggsvei fra FV313 og videre inn på riggområdet langs skogkanten. Denne veien blir asfaltert for å redusere støv fra massetransport som kommer til å gå her. I tillegg skal entreprenøren ha opp kontorrigg, verkstedhall, boligrigger etc.
Oppstart for fjellarbeidene er planlagt i oktober/november. Først skal det bores, sprenges og pigges for å lage en forskjæring, før drivingen av tverrslagstunnelen tar til. Selve jernbanetunnelen er ferdig sprengt ut i 2014.
Neste entreprise som skal ut er Snekkestadentreprisen, den sørligste biten av det 14,1 km lange dobbeltsporet. Oppstart her er første kvartal 2011.